متن و ترجمه درس هفتم عربی 3 رشته انسانی

اَلدَّرس السَّابع: درس هفتم

مِن طرائف الحكمة: از نكته‌های لطیف حكمت

أبكى عَلی حالكَ.به حال تو می گریم

قیلَ إنَّ بُهلولاً دَخَلَ یَوماً قَصْرَ الرَّشیدِ، فَرأی الْمَسْنَد الْخاصَّ له فارِغاً. فجلسَ عَلیه لحظةً جُلوسَ الْمُلوك، فَرَآهُ الْخَدَمُ، فَضَربوهُ ضرباً شدیداً و سَحَبوهُ عَنْ مَسْندِ الرَّشیدِ. و فـى هذه اللَّحظةِ دَخل هارونُ الْقصرَ و رأی "بهلولاً" جالساً یَبكى!

گفته شده است كه روزی بهلول وارد كاخ هارون‌الرشید شد، و مشاهده كرد كه تخت ویژه ی او خالی است و لحظه‌ای روی آن همانند پادشاهان نشست. خدمتكاران او را دیدند به شدت كتك زدند و از تخت‌ هارون‌الرشید به پایین كشیدند در این حال هارون وارد كاخ شد و بهلول را دید كه نشسته وگریه می‌كند!

فَسَألَ الْخَدَمَ عَن السَّببِ، فَقالوا: رَأیْناهُ جالساً عَلَی مَسندك، فَضَرَبْناهُ تأدیباً له. فَأشْفَقَ الرّشیدُ علی بهلولٍ و قال لَه:از خدمتكاران علت آن را پرسید، گفتند: او را دیدیم كه بر روی تخت تو (شما) نشسته، پس او را به خاطر این كه ادب شود، زدیم. هارون‌الرشید دلش به حال بهلول سوخت و به او گفت:

لا تَبْكِ یا صدیقى! إنّى ساُعاقِبُ الْخَدَمَ!! دوست من گریه نكن! من خدمتكاران را عقوبت خواهم كرد!!

فأجابَ بهلولٌ: یا هارونُ! إنّى لا أبْكى علَی حالـﻰ و لكن أبْكى علَی حالكَ! أنا جَلَسْتُ علَی مسندك لحظةً واحدةً فَعوقِبْتُ بهذا الضّربِ الشّدیدِ، و أنتَ جالسٌ فـى هذا الْمكانِ طولَ عمركَ فكَیْفَ سَتُعاقَبُ فـى الْآخِرة؟! بهلول پاسخ داد: ای هارون! بی شك من به حال خودم گریه نمی‌كنم و اما به حال تو می‌گریم! من فقط یك لحظه روی تخت تو نشستم و با این كتك شدید عقوبت شدم در حالی كه تو در طول عمرت در این‌جا نشسته‌ای، پس چگونه در آخرت مجازات خواهی شد؟!

مِن حَدیث لقمانَ الحكیمِ لِوَلَده. ازسخنان لقمان حكیم به فرزندش


سَمِعْتُ الْكثیرَ مِن حِكَم الْأنبیاءِ، فاخْتَرْتُ لكَ ثَمانـىَ؛ منها:از حكمت پیامبران بسیار چیزها شنیدم، و هشت نمونه از آن‌ها را برای تو برگزیدم.از آن جمله:


إنْ كُنْتَ فـى الصَّلاةِ فَاحْفَظْ قلبكَ. اگر در حال نماز هستی، قلبت را حفظ كن.

و إنْ كنتَ فـى مَجالِس النّاسِ فَاحْفَظ لِسانكَ. و اگر در مجالس مردم هستی، زبانت را نگهدار.

و إن كُنتَ فـى بُیوت النّاسِ فَاحفَظْ بَصَرَكَ. و اگر در خانه‌های مردم هستی، چشمت را (از محارم) حفظ كن.

و إن كنتَ عَلی الطّعامِ فاحْفَظْ مَعِدَتَك. و اگر بر روی[سفره‌ی] غذا هستی، معده ی خود را نگهدار (به اندازه بخور).

اِثنانِ لا تَذْكُرْهما أبداً: دو چیز را هرگز به یاد میاور:

إساءةَ النّاسِ إلیك و إحسانَك إلَى النّاسِ. بدی مردم را به خودت و خوبی خودت را به مردم.

و اِثنانِ لا تَنْسَهُما أبداً: و دو چیز را هرگز فراموش نكن:

اللّهَ و الدّارَ الْآخِرةَ! خداوند و سرای آخرت را!


موضوع: عربی 3 انسانی ، برچسب ها: متن وترجمه درس7 عربی سوم انسانی،
[ دوشنبه 18 آذر 1392 ] [ 08:57 بعد از ظهر ] [ محمدرضا علی پور ایوری ]
ای قـوم به حـج رفـتـه کـجـایید کجـایید معشوق همین جاسـت بـیـایید بیـایید معشوق تو هـمسایـه دیـوار بـه دیـوار در بادیه سر گشته شما در چه هوایید گـر صــورت بی صــورت مـعـشـوق ببینیـد هم خواجه و هم خانه و هم کعبه شمایید ده بار از آن خانه بـدان راه بـرفـتـید یک بار از این خانه بر این بام بر آیید ای قـوم به حـج رفـتـه کـجـایید کجـایید معشوق همین جاسـت بـیـایید بیـایید آن خانه لطیف است نشان هاش بگفتید از خـواجـه آن خـانـه نـشـانـی بـنـمایـیـد یک دسته گل کو اگر آن باغ بدیدید یک گوهر جان کو آگر از بحر خدایید ای قـوم به حـج رفـتـه کـجـایید کجـایید معشوق همین جاسـت بـیـایید بیـایید ای قـوم به حـج رفـتـه کـجـایید کجـایید معشوق همین جاسـت بـیـایید بیـایید معشوق تو هـمسایـه دیـوار بـه دیـوار در بادیه سر گشته شما در چه هوایید گـر صــورت بی صــورت مـعـشـوق ببینیـد هم خواجه و هم خانه و هم کعبه شمایید ده بار از آن خانه بـدان راه بـرفـتـید یک بار از این خانه بر این بام بر آیید ای قـوم به حـج رفـتـه کـجـایید کجـایید معشوق همین جاسـت بـیـایید بیـایید

کارم چو زلف یار پریشان و درهم است پشتم به سان ابروی دلدار پرخم است غم شربتی زخون دلم نوش کرد و گفت این شادی کسی که در این دور خرم است تنها دل منست گرفتار در غمان یا خود در این زمانه دل شادمان کم است؟ زین سان که می دهد دل من داد هر غمی انصاف ملک عالم عشقش مسلم است دانی خیال روی تو در چشم من چه گفت آیا چه جاست این که همه روزه با نم است خواهی چو روز روشن دانی تو حال من از تیره شب بپرس که او نیز محرم است ای کاشکی میان منستی و دلبرم پیوندی این چنین که میان من و غم است "سعدی

کد حدیث

کد حدیث

اوقات شرعی

وضعیت آب و هوا

ابزار هدایت به بالای صفحه

تقویم شمسی

  • کد نمایش افراد آنلاین
  • ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

    شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو